Виштовхувачі (відстріли, штовхачі) дверних фасадів
Виштовхувачі (відстріли, штовхачі) дверних фасадів
У сучасних меблях все частіше використовується механізми відкривання дверних фасадів та шухляд без використання ручок, за допомогою одного натискання на фасад. Це модно, оригінально, дуже сучасно і надзвичайно комфортно!
Зазвичай, у новостворених меблях цього можна досягти шляхом використання спеціальних меблевих завісів та направляючих з інтегрованими в них механізмами відкривання Push to Open, Tip On тощо.
Вдосконалити та надати більшого комфорту при використанні вже існуючим меблям можливо за допомогою простих у монтажі відштовхувачів (відстрілів) та меблевих демпферів(амортизаторів).
Давайте детально розберемося в різноманітності видів таких, на перший погляд, простих пристосувань та особливостях їх підбору, застосування та монтажу.
Класифікація за основними властивостями та характеристиками
Для початку слід відмежувати з цієї групи меблевої фурнітури демпфери (амортизатори), які дуже схожі за будовою на відштовхувачі дверних фасадів, альо смороду виконують іншу функцію і застосовуються для інших цілей.
Демпфери (амортизатори).
Демпфери – спеціальні універсальні амортизатори, які допомагають безшумно закривати всі типи меблевих фасадів. Будь то розпашні меблеві дверцята на завісах, фасади на різних типах підйомних механізмів, чи висувні ящики.
Демпфер має вигляд капсули з поршнем. На кінці поршня зазвичай є силіконовий наконечник, який приймає на себе всю силу удару під час закривання дверцят і разом із капсулою поглинає удар і пом'якшує закривання.
За способом монтажу розрізняють врізні (монтуються в попередньо зроблені відчини у торцях меблів) та накладні (кріпляться за допомогою монтажних планок або адаптерів, які прикручуються до внутрішньої поверхні стінки корпусу).
Асортимент демпферів на ринку представлений у кількох основних кольорах (сірий, чорний, білий, беж, метал), що дає можливість приблизно підібрати варіант під колір меблів.
Відштовхувачі (виштовхувачі, відстріли, штовхачі) дверних фасадів.
Власне група меблевих амортизаторів, що здійснюють функцію відкривання тумби одним натиском на фасад без використання ручок.
При виборі виштовхувача слід звернути увагу на кілька наступних моментів:
Тип наконечника. Меблевий відстріл зовнішнім виглядом та будовою дещо подібний до демпфера, проте за функціональністю вони різні. Він як і демпфер складається з капсули, корпус якої може бути виготовлений з пластику або металу. За допомогою пружинного або газового механізму з капсули при натисканні виштовхується поршень, який з великою швидкістю і силою штовхає фасад. Таким чином простий принцип дії забезпечує функціонування дверей меблів без застосування ручок.
Штовхач може оснащуватися гумовим(силіконовим) або магнітним наконечником. За допомогою магнітного закінчення відстріл додатково утримує дверку і не дозволяє самовільно відчинятися. Особливо це актуально при використанні його разом із меблевими завісами із пружиною зворотньої дії, а також для відкидних фасадів, оснащені механізмами підіймання.
Гумовий або силіконовий наконечник забезпечує більш м'яке та безшумне закривання.
Довжина ходу виштовхувача. Відстань, на яку поршень виштовхується із капсули є довжиною ходу виштовхувача. Він в основному коливається в межах 10-45мм у різних виробників і оснащений додатковим регулюванням. На цю ознаку слід звернути особливу увагу, адже вона впливає на силу виштовхування поршня. Відповідно короткі відстріли з довжиною ходу від 10 до 20мм можуть бути використані лише для невеликих і середніх за розміром і вагою фасадів ( шириною 300-600мм). Крім того, для коректного спрацьовування таких штовхачів рекомендовано застосовувати петлі з пружинами зворотньої дії або петлями без пружин. А також вибирати відстріли з магнітними наконечниками.
Якщо ж використовуються звичайні петлі або петлі з доводчиками (для плавного закривання), то відштовхувачі краще зверни із більшою довжиною ходу 40-45мм.
В залежності від довжини ходу виштовхувачі можуть додатково класифікуватись на великі та малі.
Крім довжини ходу, важливою ознакою є сила пружинного механізму або газліфта. Для важких і великих фасадів або об’ємних висувних ящиків краще застосовувати посилені відштовхувачі. Для всіх решта підійдуть стандартні.
Тип кріплення. За способом монтажу, як і демпфери, відстріли поділяються на врізні та накладні. Вибір їх, в основному, грунтується на вподобаннях та вправності клієнта. Звичайно що для внутрішніх фасадів застосування врізного виштовхувача неможливе, оскільки неможлива врізка в торець корпусу.
Колірний асортимент капсул обмежується, як правило, нейтральною білою та сірою гамою. Зустрічаються чорні, беж, металік капсули та адаптери, а також корпуси з нержавіючої сталі.
Як правильно встановити виштовхувач дверних фасадів.
Перед монтажем передусім слід уточнити на яких меблевих завісах кріпиться сам фасад.
Якщо були застосовані безпружинні петлі, то звичайно обов'язково відстріл повинен мати магнітний наконечник, щоб фіксувати двері у зачиненому положенні.
Якщо застосувати петлі із пружиною зворотньої дії, то вони будуть виконувати необхідну функцію і без виштовхувача, і використання його може бути недоцільним. Механізм виштовхування вже вмонтований у плече самої петлі.
Завіси з доводчиками дуже рідко монтуються разом з відштовхувачами, так як механізм їх дії прямо протилежний. Доводчик петлі дотягує фасад всередину, виштовхувач – виштовхує назовні.
Сам відстріл кріпиться у місці ймовірного натискання на фасад.
Якщо кріплення відбувається у конструкції, де шухляди розміщенні одна над одною, за типом комода, то в конструкції слід передбачити наявність спеціальних планок, на які будуть кріпитись відштовхувачі. Адже розміщення їх на боковинах короба не завжди зручне у використанні.
Для монтажу врізних відстрілів необхідно висвердлити отвір необхідного діаметру (зазвичай 10мм), та довжиною що дорівнює довжині капсули, щоб вона чітко «сіла» в отвір.
Накладний кріпиться за допомогою лінійної монтажної планки або адаптера і саморізів до корпусу.
Зверніть увагу, що сама робота відштовхувача можлива при наявності щілини між фасадом і корпусом меблів. Дверцята не повинні щільно прилягати до короба. Зазвичай цей технічний зазор має становити 2-3мм. Досягти цього із чотиришарнірними завісами можливо шляхом регулювання гвинтів, які висунуть фасад на необхідну відстань. З напрявляючими висувних шухляд цей момент потрібно передбачити в конструкції і кріпити їх максимально близько до краю.
Не потрібно забувати і про можливість регулювання на кілька міліметрів довжини ходу відштовхувача за допомогою викручування/закручування наконечника. Така функція зараз передбачена практично у всіх виробників, що значно полегшує монтаж і регулювання зазору для коректної роботи відстрілу.